15 49.0138 8.38624 1 1 4000 1 https://blog.bepmedcenter.com 300 true 0
theme-sticky-logo-alt
theme-logo-alt

Polskie szpitale modułowe w walce z koronawirusem

0 Komentarze
W chińskiej miejscowości Wuhan pod koniec grudnia wybuchła epidemia wirusa COVID-19. Liczba zakażonych już w styczniu przewyższyła możliwości państwowych placówek medycznych, czego skutkiem był brak wolnych miejsc w szpitalach. Liczba osób dotkniętych COVID-19 na całym świecie wciąż rośnie. Jej dynamiczny rozwój widoczny jest także na ulicach polskich miast. Ratunkiem dla szybkiego przyrostu zakażonych w Chinach stały się szpitale modułowe.

Technologia modułowa może okazać się rozwiązaniem w walce z COVID-19 także w Polsce

Pandemia której szereg skutków mogliśmy zaobserwować w Chinach, gwałtownie rozprzestrzeniła się w zachodniej części Europy ogarniając pozostałą część kontynentu. Najważniejszym problemem okazała się szybkość rozprzestrzeniania wirusa. Dlatego dla Chińskich władz podczas epidemii tak cenny stał się czas. Tamtejszy rząd zdecydował się na budowę szpitala modułowego, który był zdolny pomieścić nawet 1000 pacjentów. Dzięki zastosowaniu tej technologii czas budowy został skrócony do zaledwie 10 dni. Koncepcja, z której skorzystały chińskie władze, używana jest także w zachodniej i północnej części Europy. W Polsce stawiane są w ten sposób biura, hotele oraz szkoły.

Nieopodal Warszawy w Lesznowoli Biomass Energy Project SA stworzyło swoje Centrum Badawczo-Rozwojowe, a jego priorytetowym projektem w dobie walki z koronawirusem jest budowa pierwszego specjalistycznego prototypu modułowego szpitala zakaźnego. Zadaniem firmy jest dostarczenie wykonanego w nowoczesnych zakładach produkcyjnych, zgodne z zapotrzebowaniem inwestora gotowych modułów z całym wykończeniem wewnętrznym i instalacjami.

Na przyległym terenie o powierzchni prawie 1000 m kw zostały opracowane plany, dokumentacja oraz wszelkie innowacyjne rozwiązania, obejmujące możliwość budowy w bardzo krótkim czasie, szeregu kompleksów szpitalnych przeznaczonych do opieki oraz leczenia pacjentów zainfekowanych wirusem. W najbliższy dniach zostaną rozpoczęte prace montażowe szpitala w wersji demonstracyjnej. Pierwsza wersja prototypu szpitala zostanie wykonana w ciągu 14 dni. Będzie to kompletna demonstracyjna wersja ośrodka wraz z izolatkami dla pacjentów, pomieszczeniami dla personelu medycznego, pokojem diagnostycznym i śluzą powietrzną.

Czy szpitale modułowe są zgodne z wymogami prawnymi?

Celem Biomass Energy Project SA nie jest jedynie skupienie się na produkcji, lecz opracowanie metodologii szybkiego dostosowywania dostępnych rozwiązań i sukcesywne ulepszanie ich. Biomass Energy Project SA zależy nam na tym, aby opracowana technologia spełniała wszelkie wymagania prawne i potrzeby szpitala zakaźnego możliwego do utworzenia w bardzo krótkim czasie.

Bazując na gotowych kontenerach biurowych i opracowanej metodyce Biomass Energy Project SA spełnia wymogi przemyślanej i bezpiecznej jednostki medycznej. Zaproponowane rozwiązania i konstrukcje dostosowane są do norm przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa. Są one również zgodne z wymogami ogólnoprzestrzennymi, sanitarnymi oraz instalacyjnymi, zawartymi w ustawach i rozporządzeniach.

Dlaczego nasza technologia jest odpowiednim rozwiązaniem?

Technologia modułowa polega na scalaniu różnego typu gotowych elementów, wykonanych wcześniej modułów. Zastosowanie gotowych komponentów wykorzystywanych w budownictwie modułowym skraca czas realizacji inwestycji o około 70% w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Do najważniejszych atutów naszej technologii modułowej można zaliczyć:

  • Bezpieczeństwo

Dedykowany system wentylacyjny obejmuje osobne śluzy od strony wejścia dla personelu medycznego i pacjentów, strefę lekkiego podciśnienia w sekcji zakaźnej oraz specjalistyczne filtry HEPA, zawierające filtry wirusologiczne, zarówno na wejściu jak i na wyjściu z układu wentylacyjnego. Ponadto dedykowany system przywoławczy z możliwością wideorozmowy z pacjentem pozwala na uniknięcie zbędnego kontaktu personelu z chorym.

  • Nowoczesność i scentralizowanie

System zdalnego nadzoru medycznego z centralą monitoringu pacjentów pozwala na nadzorowanie parametrów życiowych pacjentów poprzez wideomonitoring. Kontenery z koncentratornią tlenu pełnią rolę lokalnej niezależnej wytwórni tlenu medycznego, sprężonego powietrza i podciśnienia. Takie rozwiązanie pozwala na bieżącą jego produkcję w miarę zapotrzebowania, a także na napełnianie zapasu oraz wprowadzenie go do instalacji szpitalnej.

  • Mobilność i swoboda

Cały system oparty jest na standardowych wysokiej jakości kontenerach z możliwością ustawiania piętrowo, o wymiarach 2,5m x 6m lub ich wielokrotności, z możliwością dowolnej konfiguracji, przestawiania i dopasowania do danej działki, na której planowane jest umiejscowienie szpitala. Opcjonalna jest także możliwość dostawienia dedykowanych kontenerów zapewniających całkowitą niezależność takich jak: stały generator prądotwórczy i cysterna, zbiornik wody pitnej czy zbiornik asenizacyjny

  • Wydajność i niskie koszty eksploatacji

Zasilanie fotowoltaiczne wraz z magazynami energii pozwala osiągnąć wysoką efektywność i energooszczędność. Ponadto uwzględnienie generatora prądotwórczego może pełnić funkcję niezależnego agregatu w przypadku braku zasilania.

  • Kompletność i gotowość do użytku

Nasza metodyka uwzględnia wszelkie istotne elementy niezbędne do gotowości użytkowania szpitala. Poza powyżej uwzględnionymi rozwiązaniami nasz projekt obejmuje także gabinet zabiegowy, zaplecze socjalne dla personelu medycznego, magazyny podręczne środków czystości, ochrony osobistej czy sprzętu medycznego. Uwzględniono także zaplecze wodno-kanalizacyjne, poczekalnie dla pacjentów siedzących i leżących wyposażoną w toalety, sekcja brudownika medycznego oraz zaplecze sanitarne.

  • Czas realizacji

Nasza technologia pozwala na budowę szpitali w ciągu 14 dni, co postaramy się udowodnić na naszym filmie z realizacji. Na bieżąco od rozpoczęcia naszej budowy będziemy zamieszczać zdjęcia i materiały z placu budowy prototypu.

Jako generalny wykonawca inwestycji z obszaru nowoczesnych, technologicznych rozwiązań, firma Biomass Energy Project dostarczy kompleksowe rozwiązania, zarówno w zakresie budowy jak i instalacji obiektów medycznych.

Następne artykuły
Pierwszy dzień budowy

0 Komentarze

Zostaw komentarz